آموزش مفهوم خدا به کودکان

شک نیست که معنی و مفهوم مذهب و تعالیم آن بسیار و دربرگیرنده ی همه ی جوانب حیات انسان است . ولی کودک از مذهب آن چیزی را می پذیرد که متناسب با خواسته های او و مبتنی بر مشاهدات ، تجارب و یافته های شخصی اوست . به تدریج که رشد کودک بیشتر می شود و آگاهی هایی پیدا می کند دامنه ی ارتباط او با مذهب بیشتر شده و موجبات پیدایش حالاتی در کودک می شود که می توان آن را حالات مذهبی خواند . حالاتی که تجلیات آن حتی در سنین هفت یا هشت سالگی هم دیده می شود و در مواردی هم حتی در سنین کمتر .

آغاز پیدایش حس مذهبی

نوع برخورد والدین و مربیان با کودک در پیدایش تظاهرات مذهبی در کودک نقش دارد . در رابطه با پیدایش حس مذهبی بررسی های روانکاوان نشان می دهد که پیدایش حس مذهبی مربوط به قبل از چهار سالگی است و حتی در برخی کودکان از حدود سنین دو - سه سالگی هم دیده شده است .

به همراه رشد و افزایش سن ، این احساس علنی می شود آن چنان که در شش سالگی می توان به عیان ، تظاهرات مذهبی و علاقه به انجام دادن رفتار را در کودک دید . مذهب در سنین مختلف برای کودکان معانی مختلف دارد ولی دنیای آن ها از حدود شش سالگی دنیای عشق و محبت ، احترام به خدا ، ستایش و نیایش او ، احساس شرمساری در صورت تخلف از دستور خداست و حتی این امر در قیافه ی او هم پیداست . از حدود هشت سالگی به بعد شوق مذهبی او بیشتر ، به مسائل مذهبی علاقه مندتر و به عبارت دیگر متدین تر می شود .

تلقی کودک از خدا

از حدود چهار سالگی کنجکاوی سراسر وجود کودک را فراگرفته و سبب می شود که با حقایقی درباره ی جهان آشنا شود . این آشنایی ها خود منجر به مبدا جویی و قبول خدا خواهد شد و این مرحله سن طبیعی برای پذیرش خداوند است . کودک در این سن این احساس را دارد که هیچ چیز بدون علت پدید نمی آید و چنین احساسی می تواند اساس همه ی داوری های او باشد . کودک چهار ساله به والدین خود وصل است . پدر خود را بزرگ و مهم می داند و تلقی او از خدا این است که او هم چون پدر او ، ولی بزرگتر است . او حتی خداوند را چون عضوی از اعضای خانواده خود به حساب می آورد . سوالات او این طرز فکر را نشان می دهد . او ممکن است عکسی زیبا ولی عجیب و غریب را عکس خدا تصور کند و به آن صورت معبودی بدهد و البته چنین توصیفی غالب اوقات او را راض می کند . مفهوم خدا و صفات او تا حدود شش سالگی هنوز امری ریشه دار و پایدار نیست ، ولی از حدود هفت سالگی خدا را مقامی قدرتمند می شناسد که ارزشی بالاتر از ارزش والدین دارد و می خواهد با دستورات او آشنا شود . صفات خدا تا حدودی برای او آشناست لیکن جنبه های چون ازلی و ابدی بودن برای او نامفهوم است و هم باید دانست که او هنوز با جنبه های محسوس آشناست نه با مسائل مجرد و ذهنی .

ارتباط کودک با خدا

بررسی ها نشان می دهند که کودک از حدود  سه سالگی علاقه ای بسیار به دعا و سرودهای مذهبی دارد و از تکرار آن به ویژه اگر همراه با آوازهای جمعی باشد بسیار لذت می برد . به تدریج از حدود شش سالگی ارتباطش با خدا به صورت حرف زدن و درخواست کردن است و این نکته را هم بگوییم که نوع درخواست های او صورت مادی دارد . مثل خوردنی ها ، اسباب بازی ها ، لباس ها و ... هر چند که سن او بیشتر می شود توقع او از خدا هم زیادتر خواهد شد .

آرزوهای محال

از شگفتی های دنیای کودکان دعاهایی است که در آن توقعات و درخواست های غیر قابل تحقق و به چشم می خورد . مثلا یکی از آرزو های او این است که خدا را ببیند ، در کنار او بنشیند ، با او حرف بزند ، دوست او شود ، با او به آسمان ها پرواز کند و ... .

منبع :مجله کودک ، شماره 67 ، آذر 89

/ 1 نظر / 34 بازدید
افزایش بازدید و پیج رنک

افزایش پیج رنک گوگل | افزایش رنک الکسا | بازدید فوق العاده بالا | پیج رنک ما 6 میباشد و تبادل لینک با ما 100% به افزایش رنک شما کمک میکند | در ضمن پیشنهاد میکنم برای لینک دادن به ما از کد داخل کادر استفاده کنید